TEMİZ, HUZURLU ve GÜVENLİ BİR ORTAM ARIYORSANIZ
BİZ BURADAYIZ

isletme_459_aidatAİDAT BEDELLERİ 2014

SAYIN SAKİNLERİMİZ;

            Kiptaş 5. Etap Toplu Yapı Yönetimi  4.952 konuttan oluşmaktadır.

        Söz konusu konutların iskâna açılması ile birlikte yönetim hizmetleri 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin ‘‘Yönetim ve Ortak Giderler başlıklı ilgili maddesi’’ ve Yönetime ilişkin diğer mevzuatlar çerçevesinde yürütülecektir. Bu doğrultuda 01.01.2013-31.12.2013 dönemine ait işletme bütçesi hazırlanmıştır.

            İskândan  kaynaklanan  yönetim hizmetlerinin kaliteli ve sürekli bir şekilde görülebilmesi için Ortak Gider Aidat ve Ortak Gider Avans bedellerinin ilgili bankaya vaktinde yatırılması önem arz etmektedir. Yapılan ödemelerin daire hesaplarına sağlıklı kaydedilebilmesi için  banka dekontlarına veya yapılan EFT ve HAVALE işlemlerinde açıklama kısımlarına HAK SAHİBİNİN ADI-SOYADI, BLOK ve DAİRE NUMARASI’ nın  belirtilmesi gerekmektedir.

            Bu kapsamda; Avans ve aidatlarla ilgili olarak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesi gereğince konut alıcılarının ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanım hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.  Ayrıca son ödeme tarihinde yapılmayan Ortak Gider Aidat ve Avans bedellerine aylık yüzde beş (% 5) GECİKME TAZMİNATI ( geciken gün sayısınca) uygulanmaktadır.

Sakinlerimizin tebligat adreslerindeki değişiklikleri Toplu Yapı Yönetimimize bildirmeleri gerekmektedir. Bu amaçla ekteki DAİRE BİLGİ GÜNCELLEME FORMUNU doldurarak Toplu Yapı Yönetimine teslim etmeniz 1774 no’lu Kimlik Bildirme Kanunu gereğince önem arz etmektedir. Aksi takdirde mevcut adrese gönderilen tebligat geçerli sayılacak olup Adres yetersizliğinden dolayı oluşacak olan problemlerden daire sahibi sorumlu olacaktır. Ayrıca Toplu Yapı Yönetimi tarafından gönderilen bilgilendirme amaçlı sms’lerinin sağlıklı iletilebilmesi için değişen cep telefon numaralarının da Toplu Yapı Yönetimine bildirilmesi önemli bir husustur.

Konutu devredecek sakinlerin aidat borçlarını Toplu Yapı Yönetimine yatırmaları ve Borçsuzluk Belgesi almaları, Kiptaş tarafından yapılan devir işleminden sonra imzalanan devir protokolünü Toplu Yapı Yönetimi’ne ibraz etmeleri gerekmektedir

01.01.2013 – 31.12.2013 dönemine ait işletme bütçesi 2012 yılı giderlerinin gerçekleşme oranları, ülkede yaşanan enflasyon oranı ve makroekonomik göstergeler doğrultusunda hazırlanmıştır

Hazırlanan İşletme Bütçesi aşağıdaki gider kalemlerinden oluşmaktadır.

               ORTAK GİDER AİDAT BÜTÇESİ: Ortak Alan Elektrik Giderleri,Peyzaj Giderleri,Blok Görevlileri Elektrik,Su,Doğalgaz Giderleri,Merkezi Yönetim Büro Giderleri,Teknik Hizmet Malzeme ve Bakım Onarım Giderleri,Merkezi Sistem Bakım Onarım ve Yayın Destekleme Giderleri,Merkezi Yönetim Giderleri,Temizlik Malzeme Giderleri,Su Depoları Temizlik Giderleri,Asansör Periyodik Bakım ve Malzeme Giderleri,Asansör Kontrol ve Muayene Bedeli Giderleri,Jeneratör Yakıt ve Bakım Onarım Giderleri,İşletme Hizmet Giderleri,Hukuk Müşavirliği Giderleri,Bütçe Tebligat Giderleri,Ortak Alan Makine Kırılmaları Sigorta Giderleri,Diğer Çeşitli Giderler,Temizlik Personeli Ücret Giderleri,Merkezi Yönetim İdari ve Teknik Personel Giderlerine Katılım Payı,Personel Kıdem Tazminatı Karşılık Giderleri,Güvenlik Hizmeti Alım Giderlerine ilişkin olarak belirlenen tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

          Yönetim Kurulu tarafından onaylanıp yürürlüğe konulan Bütçede; Ortak Gider Aidatına ilişkin belirlenen tutarlar aşağıda belirtilmiştir

    

Ortak Gider Aidat bedeli OCAK 2013 itibariyle başlayıp ilgili bedeller her ayın en son gününe kadar ödenmesi gerekmektedir. Banka haricinde Toplu Yapı Yönetiminde elden nakit tahsilât yapılmamaktadır. Ödemelerinizi ayrıca kredi kartı ile yapabilir veya kredi kartınızla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

YENI YAŞAM DÖNEMINIZIN SIZLERE HUZUR VE MUTLULUKLAR GETIRMESINI DILERIZ